Kasvuomistajuus kuuluu yhä useammalle suomalaiselle

Pia Santavirta

Toimitusjohtaja

Suomalaisten kasvuyritysten omistajajoukko on viime vuosina laajentunut selvästi. Työeläkeyhtiöt, family officet ja säätiöt ovat olleet muutoksessa etunenässä, ja viime aikoina myös yksityishenkilöt ovat päässeet osalliseksi parhaiden kasvuyritysten menestyksestä. Sillä todella on merkitystä, kuka näitä yrityksiä omistaa.

Kasvuyrityksistä kiinnostuneiden kotimaisten sijoittajien määrä on kasvanut vauhdilla viime vuosina. Työeläkeyhtiöt ovat lisänneet sijoituksiaan kasvaviin suomalaisiin yrityksiin, ja mukaan on tullut yhä enemmän myös family officeja ja säätiöitä. Muutos näkyy jo tavallisten suomalaisten arjessa, vaikka sitä ei aina huomaa.

Esimerkiksi kun myös työeläkeyhtiöitä osallistui Tesin lisäksi Suomen kolmanneksi decacorniksi – yli kymmenen miljardin dollarin arvoiseksi – kasvaneen satelliittiyhtiö Iceyen miljardin euron rahoituskierrokselle, suomalaiset eläkeläiset saavat eläkevarojensa kautta osansa yhtiön menestyksestä. Lisäksi kuka tahansa suomalainen pääsi pörssisijoittajana omistajaksi maailman yhdeksi maailman johtavista kvanttitietokoneyrityksistä kasvaneeseen ja pörssihistoriaa tehneeseen IQM:ään: yhtiöstä tuli Euroopan ensimmäinen pörssiin listautunut kvanttialan yritys, ja myös ensimmäinen Helsingin pörssiin ja Yhdysvaltoihin rinnakkaislistattu yhtiö.

Mielestäni tärkeä huomio sijoittajille onkin, että kasvuyrityksiin sijoittamisessa on kyse hyvien tuottonäkymien lisäksi myös niiden laajemmasta merkityksestä koko Euroopalle. Esimerkiksi Iceye, IQM ja kovaa kasvua takonut tekoälyinfrastruktuuriyritys Verda eivät ole vain yksittäisiä yrityksiä muiden joukossa. Ne ovat rakentaneet osaamista ja kasvua sekä samalla vahvistaneet Suomelle ja Euroopalle strategisesti tärkeitä teemoja, kuten puolustusta ja teknologista omavaraisuutta.

Kun kotimainen kasvuomistajuus vahvistuu, tarkoittaa se myös sitä, että päätösvalta säilyy omissa käsissämme.

Kun kotimainen kasvuomistajuus vahvistuu, tarkoittaa se myös sitä, että päätösvalta säilyy omissa käsissämme. Pystymme vahvistamaan Suomelle strategisesti tärkeitä vahvuusalueita täältä käsin. Suomi voi näin ottaa nykyistä vahvemman roolin myös Euroopan tasolla, sekä talouden että turvallisuuden näkökulmasta. Samalla tuemme Euroopan asemaa alati muuttuvissa maailmanpolitiikan kuvioissa.

Kotimaisen omistajuuden vahvistaminen vaatii tietysti kiinnostavia ja kasvuun kykeneviä yhtiöitä. Suomella on erinomaiset edellytykset kasvattaa juuri tutkimuslähtöisiä kasvuyrityksiä. Erityisen tunnetuiksi maailmalla ovat nousseet fyysisiä tuotteita rakentavat yritykset, joiden synnylle ja kasvulle korkea insinööriosaamisemme sekä pitkä teollinen historiamme antavat vahvan pohjan.

Toivon, että näemme tulevaisuudessa uusia ratkaisuja ja tuotteita, joiden kautta yhä useampi pääsee sijoittamaan kasvuyrityksiin ja niitä rahoittaviin pääomasijoitusrahastoihin. Kasvuomistajuus kun ei ole vain sijoittajien tai suurten instituutioiden asia. Se koskee meitä kaikkia. Siksi jokaisen suomalaisen kannattaa kiinnostua siitä, kuka omistaa maamme tulevaisuuden kannalta tärkeimmät yritykset. Siksi tarvitsemme uusia kasvuomistajia.

Alkuperäinen kirjoitus on ilmestynyt Viisas raha -aikakauslehden numerossa 6/2026. Pääset ostamaan tilauksen tai irtonumeron tästä.