Tesi (Suomen Teollisuussijoitus Oy) on valtion pääomasijoitusyhtiö, jolla on talouden kasvuun sekä investointien edistämiseen keskittyvä teollisuuspoliittinen tehtävä. Sijoitamme markkinaehtoisesti pääomasijoitusrahastoihin, suoraan kasvuyrityksiin ja uusiin teollisiin hankkeisiin. tesi.fi | X (Twitter) | LinkedIn | Instagram | Bluesky | Threads | Uutiskirje
Tesi on sitoutunut viiden miljoonan euron sijoituksella yhdeksi ankkurisijoittajaksi kriittisen viestinnän yhtiön, Savoxin, listautumisantiin. Yhtiön osake otettiin Nasdaq Helsingin markkinapaikalle 25.6.2026.
Savox keskittyy kriittisen viestinnän ratkaisuihin puolustus-, turvallisuus- ja suojausaloilla. Yhtiön tuotantoon kuuluu muun muassa viestintälaitteita, kuulosuojaimia, ICT-laitteita, rauniopelastusjärjestelmiä sekä intercom- ja tilannekuvajärjestelmiä.
“Tesi on ennen kaikkea kasvuomistaja, eikä sen rooli pääty listautumiseen. Eri tilanteet ja yritykset edellyttävät erilaisia ratkaisuja. Vaikka valtaosa Tesin sijoituksista on listaamattomilla markkinoilla, yhtiöllä on myös listattuja omistuksia sekä kokemusta IPO-järjestelyistä,” sanoo Miikka Salminen, sijoituspäällikkö Tesin teollisten sijoitusten tiimistä.
Lue lisää:
Lisätietoja:
Miikka Salminen, sijoituspäällikkö, teolliset sijoitukset
miikka.salminen@tesi.fi
+358 40 535 4758